Ponury los czterech synów Iwana Groźnego. Wszyscy zginęli w tragicznych okolicznościach
Dymitr Iwanowicz (1553)
Dymitr Iwanowicz był pierworodnym synem Iwana IV Groźnego. Na świecie pojawił się w 1552 roku, ale niedługo później zmarł (1553) wskutek nieszczęśliwego wypadku. Utonął w rzece, gdy jego rodzice znajdowali się akurat w podróży.
Nagła śmierć Dymitra była jak grom z jasnego nieba dla ojca, który wcześniej zabiegał bezskutecznie u bojarów o uznanie go za następcę tronu. Ciało carewicza spoczęło w soborze Archangielskim w Moskwie.
Więcej o ostatnich chwilach synów Iwana Groźnego piszę w książce Szach-mat. Jak umierali władcy Rosji, wydanej nakładem wydawnictwa „Hi:story” (Kraków 2024).
Iwan Iwanowicz (1581)
Zdecydowanie dłużej przyszło spędzić na tym świecie drugiemu synowi Iwana Groźnego, Iwanowi Iwanowiczowi. W ciągu niespełna 30 lat życia zdołał on aż trzykrotnie się ożenić i wziąć udział w wielu przedsięwzięciach, które miały go przygotować do sprawowania rządów po śmierci ojca. Nigdy jednak nie przejął władzy.
Miało to związek z tragedią, do jakiej doszło w Moskwie w 1581 roku. Zgodnie z zachowanymi źródłami, Iwan Groźny wtargnął wówczas do komnaty swego syna i pobił brzemienną synową z błahego powodu. Carewicz stanął w obronie żony, próbując powstrzymać agresywnego ojca. W trakcie bójki starszy z Iwanów uderzył młodszego w głowę metalową laską. Uderzenie było tak mocne, że młody mężczyzna upadł od razu na ziemię.
I więcej się z niej na dobrą sprawę już nie podniósł. Zmarł po kilkunastodniowej agonii. Zrozpaczony rozwojem wydarzeń Iwan Groźny próbował wprawdzie pomóc poszkodowanemu synowi, sprowadzając do swego pałacu najlepszych lekarzy, lecz ostatecznie na nic się to zdało.
Czytaj również: Mumia Lenina. Dyktatora próbowano zabić nawet po jego śmierci
Okrucieństwa Iwana Groźnego. Sporządził specjalną instrukcję bicia żony
Fiodor I (1598)
Fiodor I to kolejny z synów Iwana Groźnego, który dożył wieku dojrzałego. W przeciwieństwie do starszych braci, Dymitra i Iwana, zasiadł na tronie carskim. Był ostatnim przedstawicielem dynastii Rurykowiczów, rządzącej na terenie Rusi Kijowskiej od IX wieku.
Fiodora uznaje się za człowieka ograniczonego umysłowo, nie okazującego żadnego zainteresowania sprawami państwa. Zamiast rządzić wolał się modlić i przysłuchiwać się kościelnym pieśniom.
Następca Iwana Groźnego był wątłego zdrowia, które z roku na rok pogarszało się. Prawdziwym ciosem dla kondycji zdrowotnej Fiodora była śmierć jego jedynej córki Feodozji. Odtąd panujący coraz bardziej tracił siły i kontakt z rzeczywistością. Zmarł 17 stycznia 1598 roku.
Okoliczności śmierci Fiodora Iwanowicza przedstawiają się niejasno, a historycy różnią się w interpretacji wydarzeń. Część badaczy uznała, iż zmarł on nie z powodu choroby, lecz w wyniku zamachu, będącego pokłosiem skomplikowanej sytuacji w Rosji po śmierci Iwana Groźnego. Niestety na potwierdzenie tej teorii brakuje twardych dowodów źródłowych.
Dymitr Iwanowicz (1591)
Po śmierci Iwana Groźnego jego najmłodszego syna Dymitra Iwanowicza zesłano do Uglicza, gdzie zginął tragicznie w 1591 roku w niewyjaśnionych okolicznościach. Jego śmierć jest otoczona tajemnicą i do dzisiaj stanowi przedmiot różnych teorii i spekulacji.
Czytaj również: Przydomek Bolesława Krzywoustego. Czy książę rzeczywiście miał krzywe usta?
„Legion Łotrów”. Niemiecka maszynka do zabijania Słowian
Oficjalnie ogłoszono, że Dymitr rozstał się z tym światem w wyniku samobójstwa, a jako przyczynę podawano atak epileptyczny, po którym chłopiec przebił się nożem podczas zabawy z rówieśnikami.
Jednakże wiele wskazuje na to, że śmierć Dymitra nastąpiła wskutek zamachu, w którym maczali palce jego przeciwnicy polityczni na czele z faworytem carskim Borysem Godunowem. Co ciekawe, o zabójstwo chłopca oskarżono nawet pracującego w Ugliczu Polaka, co później strona polska wykorzystała na początku XVII wieku, interweniując w wewnętrzne sprawy pogrążonego w chaosie państwa carów.
Źródło
Więcej o ostatnich chwilach synów Iwana Groźnego piszę w książce Szach-mat. Jak umierali władcy Rosji, wydanej nakładem wydawnictwa Hi:story (Kraków 2024). Książkę można nabyć klikając poniższy przycisk.