Dla jednych bożyszcze, dla innych wróg. Jak wyglądało życie osobiste Winstona Churchilla?
Rodzina i pochodzenie Winstona Churchilla
Przyszły polityk brytyjski urodził się 30 listopada 1874 roku w miejscowości Blenheim Palace (w hrabstwie Oxfordshire). Wywodził się z rodziny arystokratów, należącej do bocznej linii rodziny Spencer-Churchill. Jego ojciec Randolph Churchill był politykiem, działającym w ramach jednej z partii brytyjskich.
Matką Churchilla była Jeanette Jerome, córka amerykańskiego finansisty Leonarda Jerome’a. Za Randolpha wyszła za mąż w wieku 20 lat (1874), z którym doczekała się dwóch synów: starszego Winstona i młodszego Johna.
Czytaj również: Królowa Wiktoria – życie władczyni Anglii od kuchni
Lady Churchill uzyskała szybko wysoką pozycję w londyńskim świecie towarzyskim. Za wiedzą i zgodą męża romansowała z wpływowymi mężczyznami (m.in. królem Serbii Milanem I). Jej udział w wychowaniu Winstona był wręcz znikomy.
Młodość przyszłego premiera
Winstona Churchilla łączyły z ojcem raczej chłodne relacje. Był bardziej związany z własną nianią, niż z własnymi rodzicami. Mógł zawsze liczyć na jej pomoc i wsparcie.
Młody Winston był zmuszony uczęszczać do szkoły z internatem, czego wymagano wówczas od dzieci ze sfer arystokratycznych. W tym czasie pisał listy do swojej matki, którą darzył ogromnym uczuciem.
W szkole Winston Churchill nie miał sobie równych w sztuce szermierstwa. Nie lubił nauki łaciny, a to za sprawą natarczywego nauczyciela, przez którego przez dwa lata zmagał się z kryzysem psychicznym. Dodatkowo przyszły premier Wielkiej Brytanii nie znosił grać w krykieta i piłkę nożną.
Wojsko i książki historyczne
Winston Churchill ukończył akademię wojskową w Sandhurst, na którą starał się dostać aż trzy razy. Wysłano go do Indii na misję wojskową, podczas której uszkodził sobie rękę. Schorzenie dokuczało mu do końca życia.
Podczas leczenia kontuzji młody oficer chętnie oddawał się lekturze. Najbardziej interesowały go książki o tematyce wojskowej i politycznej. Przysyłała mu je do Indii jego matka.
Churchill po jakimś czasie zaczął pisać własne dzieła historyczne. Publikacje jego autorstwa dotyczyły historii rodzinnych, jego własnego życia i przede wszystkim dziejów świata.
Twórczość Winstona docenili później potomni. Jego dzieła pod tytułem „II wojna światowa”, „Historia Anglików”, a także „Światowy Kryzys” w 1953 roku przyniosły mu Literacką Nagrodą Nobla. Uważano jego dzieła za kunsztowne pod względem warsztatu i promowanych wartości.
Życie osobiste Winstona
Początkowo Winston Churchill nie znajdował szczęścia w miłości. Zakochał się w przepięknej aktorce Ethel Barrymore, jednak jego zaloty zostały w ostatecznym rozrachunku odrzucone.
Czytaj również: Jerzy III Hanowerski. Szalony król angielski, którego zachowanie gorszyło wszystkich
Swoją miłość życia premier Wielkiej Brytanii spotkał w 1908 roku podczas jednej z uroczystości państwa Crewe. Była nią Clementine Hozier, która olśniła go swoim wyglądem i wyjątkową inteligencją. Już po pięciu miesiącach od pierwszego spotkania Winston oświadczył się kobiecie. Wziął z nią ślub w opactwie westminsterskim we wrześniu 1908 roku.
Małżeństwo Churchillów było nad wyraz udane. Para szczerze się kochała i wspierała, pomimo licznych trudności, których życie im nie szczędziło.
Ze związku z Clementiną Winstonowi urodził się syn i cztery córki. Dzięki specyficznemu wychowaniu każde z dzieci podążało drogą swoich przodków. Ich zainteresowania skupiały się wokół spraw związanych z polityką państwa brytyjskiego.
W ramach ciekawostki warto odnotować w tym miejscu, iż Winston Churchill kochał nie tylko ludzi. Czuł ogromną sympatię do swojego kota, któremu regularnie… wypłacał pensję! Bez obecności pupila Churchill nie zaczynał żadnego posiłku.
Słabości Churchilla i jego śmierć
Jeszcze podczas pobytu w Indiach Winston Churchill wpadł w nałóg alkoholowy. Wlewał wówczas wodę do whisky, co miało ocalić go przed ewentualnym zatruciem. W późniejszym okresie polityk pił bardzo dużo, niezależnie od pory dnia.
Dodatkowo Winston był wielkim fanem palenia cygara i zażywania tabaki. Najchętniej palił cygara marki Romeo Y Julieta.
Czytaj również: Najgorsze czołgi II wojny światowej
Informacje źródłowe poświadczają, iż Winston Churchill był człowiekiem rozchwianym emocjonalnie. Często płakał i przez większą część życia zmagał się z depresją, którą „leczył” alkoholem. Dla Brytyjczyków ich premier był najbardziej płaczliwym politykiem w dziejach.
Winston Churchill doczekał się sędziwego wieku. Zmarł w wieku 90 lat 24 stycznia 1965 roku z powodu udaru mózgu. Na jego pogrzeb przybyły tłumy ludzi, w tym wielu zagranicznych polityków.
Bibliografia
- Johnson P., Churchill. Biografia, przeł. T. Pichór, Warszawa 2012.
- http://www.sww.w.szu.pl/index.php?id=biografia_winston_churchill
- https://ciekawostki.online/ciekawostki/431/o-winstonie-churchillu/
Jeżeli spodobał Ci się nasz artykuł, zainteresowało Ciebie coś w szczególny sposób – zostaw proszę swój komentarz. Z góry dziękujemy!