Dzieci Kazimierza Odnowiciela. Potomkowie władcy, który odbudował Polskę

Kazimierz Odnowiciel. Obraz Wojciecha Gersona
Bolesław II Szczodry
Bolesław II Szczodry jako najstarszy syn Kazimierza Odnowiciela od początku wydawał się stworzony do władzy. Był bowiem energiczny, ambitny i bezkompromisowy. Po śmierci ojca w 1058 roku objął rządy w Polsce i niemal natychmiast zaznaczył swoją obecność na arenie międzynarodowej. Wspierał papieża w sporze z cesarzem, interweniował na Węgrzech i w Czechach, prowadził wojny na Rusi. W 1076 roku ukoronowano go na króla Polski.
Ale Bolesław nie potrafił zbudować trwałego zaplecza wewnętrznego. Choć popierał Kościół i fundował nowe biskupstwa, jego relacje z duchowieństwem szybko się zaostrzyły. Kulminacją był konflikt z biskupem Stanisławem ze Szczepanowa. Gdy doszło do zabicia duchownego, Bolesław stracił poparcie elit i musiał uciekać z kraju. Zmarł na wygnaniu na Węgrzech w 1081 lub 1082 roku.
Jego panowanie to paradoks. Z jednej strony to czas ekspansji i siły. Z drugiej – wewnętrznego rozkładu. Bolesław Szczodry do dziś budzi kontrowersje. Był jednym z najpotężniejszych Piastów, ale też jednym z najbardziej tragicznych. Zbudował potęgę i sam ją zburzył.

Władysław I Herman
Młodszy brat Bolesława nie był stworzony do roli władcy. Ale los rzucił go na tron w momencie kryzysu. Po ucieczce Szczodrego to Herman objął rządy, choć bardziej z braku lepszej alternatywy niż z własnej ambicji. Nie koronował się, a jego pozycja zależała głównie od układów z możnowładcami, zwłaszcza z potężnym palatynem Sieciechem.
Władysław nie prowadził wielkich wojen ani ambitnej polityki zagranicznej. Jego rządy to czas wewnętrznego kompromisu i utrzymania status quo. Zawiązywał sojusze przez małżeństwa. Najpierw z czeską księżniczką Judytą Przemyślidką, a potem z pochodzącą z Rzeszy Judytą Marią Salicką.
Z punktu widzenia historii dynastii Piastów Władysław Herman odegrał jednak kluczową rolę jako ojciec dwóch synów: Zbigniewa (z nieślubnego związku) oraz Bolesława III Krzywoustego (z małżeństwa z Judytą Przemyślidką). Jego decyzje dotyczące podziału władzy między nich zapoczątkowały późniejszy konflikt, który zdominował politykę Polski na przełomie XI i XII wieku. Mimo że Herman nie zyskał sobie opinii silnego władcy, jego panowanie miało długofalowe konsekwencje dla państwa Piastów.

Polecamy również: Pierwsi Piastowie. Analfabeci czy wykształceni władcy?
Mieszko Kazimierzowic i Otton
Mieszko Kazimierzowic i Otton to synowie Kazimierza Odnowiciela, o których historia mówi niewiele. Ich krótkie życie i skąpe wzmianki w źródłach czynią ich postaciami owianymi tajemnicą.
Pierwszy z wymienionych Piastowiczów urodził się 16 kwietnia 1045 roku i był trzecim w kolejności synem Kazimierza Odnowiciela. Jego imię nawiązywało do dziadka, Mieszka II Lamberta. Według Henryka Łowmiańskiego, po śmierci ojca w 1058 roku Mieszkowi przypadły Kujawy jako osobna dzielnica. Zmarł bezpotomnie 28 stycznia 1065 roku, a jego ziemie przejął Bolesław II Szczodry.
Otto Kazimierzowic jako najmłodszy syn Kazimierza I urodził się około 1047 roku. Jego życie było jeszcze krótsze niż Mieszka. Zmarł bowiem w 1048 roku jako niemowlę. Brak informacji na temat jego życia i śmierci sprawia, że pozostaje postacią niemal całkowicie nieznaną.
Polecamy również: Majstersztyk Kazimierza Odnowiciela. Wielkie zwycięstwo Piastów nad Pomorzanami (1047)
Świętosława Swatawa
Świętosława jako jedyna córka Kazimierza i Dobroniegi Marii była dla dynastycznych planów Piastów bezcenna. W 1062 roku wydano ją za mąż za księcia czeskiego Wratysława II. Jej małżeństwo miało cementować sojusz i zapobiegać wojnie z Przemyślidami. Swatawa, bo takie imię przyjęła po ślubie, zrobiła jednak znacznie więcej.
Została bowiem pierwszą koronowaną królową Czech! Urodziła również liczne potomstwo, w tym kilku przyszłych władców. Po śmierci męża w 1092 roku Swatawa nie wróciła do Polski, lecz pozostała w Czechach.

Światosława korzystała z nadanych jej dóbr, prawdopodobnie we wschodniej części kraju lub w dzielnicy znojemskiej. Żyła jeszcze długo – zmarła 1 września 1126 roku, przeżywając swoich braci i ojca o niemal pół wieku. Jej losy świadczą o istotnej roli kobiet dynastycznych w polityce średniowiecznej. Nie tylko jako pionków, ale także jako trwałych ogniw łączących dwory i wpływy.
Polecamy również: Rycheza Lotaryńska – pierwsza polska królowa
Wybrana bibliografia:
- Balzer O., Genealogia Piastów, Kraków 2005.
- Dróżdż K., Kazimierz Odnowiciel. Polska w okresie upadku i rozbudowy, Wodzisław Śląski 2009.
- Jasiński K., Rodowód pierwszych Piastów, Warszawa-Wrocław 1992.
- Kętrzyński S., Kazimierz Odnowiciel (1034-1058), Kraków 2010.
- Samp M., Kazimierz Odnowiciel. Roztropny polityk, zwycięski wódz, Warszawa 2021.
O autorze: Mariusz Samp
